Egyre több fórumon szóba kerül, hogy milyen extrém esetek alakulnak ki az iskolai közösségekben. Sajnos, ma már el lehet mondani, hogy napi szinten jelen vannak az erőszak különböző formái a fiatalok körében – fogalmazott Rácz Árpádné, a huszonhat településnek szolgáltatást nyújtó Beledi Egyesített Szociális Központ vezetője.
A házi segítségnyújtás része a szociális segítés és a személyes gondozás. A háztartási feladatok ellátása mellett az utóbbi jóval összetettebb feladat, mert magában foglalja például a gyógyszerek adagolását vagy akár a sebkötözést is. Az intézményvezető tapasztalatai szerint a családok a legtöbb esetben csak akkor kérnek segítséget, amikor már nagyon nagy a baj. Mindamellett, hogy sokféle esettel találkoznak, a szociális központ munkatársai minden támogatást megadnak az ellátottaknak. A szociális étkeztetés keretében, aki meg tudja oldani, lehetősége van az étel elvitelére, aki kéri, annak gondoskodnak az ebéd kiszállításáról, az otthonukba szállítják azt.
A szakember szerint a családsegítéssel kapcsolatos feladatok nem sokat változtak az évek során, de annál aggasztóbbnak tartja a gyermekjóléti ellátást olyan értelemben, hogy sokszor túl későn érkezik hozzájuk a jelzés, pedig, ha időben értesülnének a problémákról, hatékonyabban be tudnának avatkozni.
Sajnos nagyon gyakori a hozzátartozók közötti erőszak, a családon belüli konfliktusok során. Mivel a gyermekek életében az édesanya és az édesapa egyaránt fontos, a kisebbeket nagyon megviseli az említett helyzet. Nem ritka a szülő és a felnőtt korú gyermek közötti konfliktus sem, de már a kortársak sem kímélik egymást. Egyre gyakrabban hallani arról, hogy a tanulók szekálják, fizikailag-lelkileg bántalmazzák egymást, sőt, durva terrornak teszik ki osztálytársaikat, ismerőseiket.
A sokszereplős gyermekvédelmi jelzőrendszer célja a gyermek családban történő nevelkedésének elősegítése, a családban való megtartása, a gyermekek veszélyeztetettségének megelőzése és megszüntetése egészen tizennyolc éves koráig. A szakemberek nem győzik felhívni a figyelmet a jelzések fontosságára.
Az intézményvezető elmondta, hogy szakfeladataik közé tartozik a szanyi bölcsőde működtetése. – Szép számmal vannak ott ellátott kisgyermekeink, akik nagyon modern, korszerű környezetben töltik a mindennapjaikat szakképzett kisgyermekgondozók felügyelete mellett. A nevelők sok színes programot, szabad játékot biztosítanak a kicsiknek, akik napi négyszeri étkezést kapnak. Rácz Árpádné gyakran látogatja az intézményt, és úgy tapasztalta, hogy nagyon jól érzik magukat a gyermekek.
Színes, változatos programok 2025-ben
A Beledi Egyesített Szociális Központ munkatársai minden évben készülnek a húsvéti, gyermeknapi és Márton-napi programokkal. Az intézményvezetőnek nagy segítségére van ebben a munkában a helyettese, akivel közösen beszélik meg, hogy mit tudnának megvalósítani a tervekből, és mi érdekelheti leginkább a gyerekeket, továbbá mire van anyagi lehetőségük. Rácz Árpádné bízik a kolléganői kreativitásában és az előző évekhez hasonlóan, 2025-ben is színes és változatos programokkal szeretnének kedveskedni a gyerekeknek és szüleiknek.
A házi segítségnyújtás két alappillére a személyi gondozás és a szociális segítségnyújtás, mely feladatok ellátása szakképzett munkaerőt igényel – jegyezte meg Rácz Árpádné.
A Soproni Szakképzési Centrum Berg Gusztáv Szakképző Iskola keresztféléves képzést indít 2025 márciusától felnőttek számára.
Gyertyaszentelő ünnepséget tartottak a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Óvoda és Általános Iskolában.
Az iparszerű mezőgazdasági termelés nem kedvez a vadállománynak, de a legfeltűnőbb változás az énekesmadarak életmódjában figyelhető meg – mondta Molnár István.
A Kisalföldi ASzC Csukás Zoltán Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola idén is a mezőgazdasági és erdészeti, valamint a gépészeti ágazatban kínál továbbtanulási lehetőséget a nyolcadikos diákoknak.
A kapuvári Páli Szent Vince Iskolaközpontban már tavaly decemberben elkészült az ún. beiskolázási terv a 2025/2026-os tanévben kezdő első osztályosok számára.