A házi segítségnyújtás két alappillére a személyi gondozás és a szociális segítségnyújtás, mely feladatok ellátása szakképzett munkaerőt igényel – jegyezte meg Rácz Árpádné. Az intézményvezető szerint tiszteletet érdemelnek az áldozatos munkát végző gondozónők, akikre nap mint nap hatalmas teher hárul.
A szociális segítségnyújtás sok mindent magában foglal: a lakókörnyezeti higiénia megtartásában való közreműködést, mosást, vasalást, takarítást, bevásárlást, gyógyszerkiváltást, ezenkívül segítséget nyújtanak az ételkészítésében, az étkezés előkészítésében, de a mosogatás, az ágyazás, az ágyneműcsere, a tüzelő behordása, a fűtés, télen a hóeltakarítás és síkosságmentesítés (bejáratok előtt is) szintén az ellátások közé tartozik. A személyi gondozás többek között az inkontinens betegek ellátása, a felfekvések megelőzése, a felületi sebkezelés, a sztómazsák cseréje. A gyógyszeradagolás, a gyógyszerek monitorozása, a vérnyomás- és vércukormérés szintén a feladatok részét képezi, melyek mind szakképzett munkaerőt igényelnek – jegyezte meg Rácz Árpádné.
A Beledi Egyesített Szociális Központ vezetője arra kéri a helyben élő és az intézmény vonzáskörzetében lévő huszonhat település idős korú ellátottjait, hogy jelezzék, ha bármilyen segítségre szorulnak, ha problémájuk akad a hidegebbre fordult időjárás miatt. Különösen fontos, hogy megfelelő hőmérséklet legyen a nyugdíjasok otthonában. A legalább napi egyszeri meleg étkezésre szintén az egészségük megőrzése érdekében van szükség. A rászorulóknak biztosítják a szociális étkeztetést.
– Gondozónőink naponta felkeresik az ellátottakat. Az időseknél még előfordul a fa- és széntüzeléses kályha, melynek üzemeléséhez be kell készíteni a tüzelőanyagot is. A korosabb emberek nem mindig képesek erre, ezért számíthatnak a szociális központ segítségére – mondta el Rácz Árpádné. Munkatársai a fűtőberendezésekkel kapcsolatos biztonságtechnikai előírások betartására is odafigyelnek, de a rendszeres gyógyszerszedést is felügyelik. A gondozónők hamar észreveszik, ha az ellátottak egészségi állapotában hirtelen változás történik, hiszen a legtöbb érintettel napi szinten kapcsolatban vannak, nagyon jól ismerik őket. Az egyedül élő időseknek nagyon fontos, hogy beszélhessenek valakivel, aki megkérdezi tőlük, hogy mire van szükségük. Az ágyhoz kötött betegeknek sokszor az őket látogató gondozónő jelenti a napi kapcsolatot a külvilággal.
A Beledi Egyesített Szociális Központ éven át részt vesz a különböző adományozó tevékenységekben. A Magyar Élelmiszerbank jóvoltából hétfőtől péntekig, minden reggel átveszik az adományokat, melyeket maradéktalanul eljuttatják mind a huszonhat település rászoruló lakosságához. A szigorú elszámolású termékek súlyhatárosak, ezért arra is oda kell figyelni, hogy egy-egy fő hány kilogramm adományban részesülhet hetente.
Ezenkívül minden évben megpályázzák a karácsonyi tartós élelmiszergyűjtést, mely a Magyar Élelmiszerbank szervezésében valósul meg. Az idei sikeres pályázat három kemény napot jelent az intézmény vezetőjének és munkatársainak. A munka péntek délutántól szombat és vasárnap reggel nyolctól este hét óráig tart. Az összegyűjtött tartós élelmiszert még karácsony előtt juttatják el a rászoruló családokhoz. Karácsony közeledtével új ruhaneművel is megörvendeztetik az embereket.
Az elmúlt évek során nőt az ellátottak száma, akik a házi segítségnyújtás mellett számíthatnak a közösségi pszichiátriai ellátásra, valamint a családsegítő és gyerekjóléti tevékenységre is; sőt, Szanyban bölcsődét is működtetnek – mondta Rácz Árpádné.
Beküldés dátuma: 2024. 11. 19.A Beledi Egyesített Szociális Központ nyári táboraira idén sem csak helyből, hanem különböző rábaközi településekről érkeztek a gyerekek.
November végén kigyúlt az első adventi gyertya fénye Kapuváron a Fő téren, ahol több százan ünnepeltek karácsonyi hangulatban.
A fiatalok hite is hozzájárult papi hivatásának megerősítéséhez és tovább építkezett belőle.
A Nemzeti Együttműködési Alap civil önszerveződések működését, illetve a civil szervezetek szakmai tevékenységét segítő pályázatairól tartottak tájékoztatót a Csornai Premontrei Apátság dísztermében.
A Kapuvár Térségi Általános Iskola 1/c osztályába járó gyerekek nagy érdeklődéssel várták az iskolát.
Kapuvár város jelenleg olyan anyagi helyzetben van, amit ildomos megőrizni – nyilatkozta Horváth László, aki elődjéhez hasonlóan az észszerű gazdálkodást tartja követendőnek.