Ösztöndíj és katonai egyenruha várja a következő tanévtől a csornai Hunyadi katonaság iránt érdeklődő rendészeti tagozatos diákjait, akik heti egyszer vesznek részt a kadétképzésben. Az intézménybe jelentkezők három szak közül választhatnak.
A Soproni SZC Hunyadi János Technikum pilot program keretében indítja el Csornán a kadétképzést a 2025/2026-os tanévben. Pál Melinda a Rábaközi Médiacentrum nézőinek elmagyarázta, hogy mit jelent a kísérleti jellegű oktatás, mely az elméleti és a gyakorlati ismereteket is magában foglalja.
A rendészeti képzésre jelentkező tanulók heti egy órában foglalkoznak az új tantárggyal, melyre a szakmai továbbképzést elvégző hunyadis tanárok fogják oktatni a diákokat. Az igazgató elmondta, hogy az alakiság, a szabályozott mozgásformák, lőelmélet, hadtörténeti alapismeretek és az egészségügyi ismeretek szerepel a tanrendben. A csornai intézmény együttműködik a Honvédelmi Sportszövetséggel és a Honvédelmi Minisztériummal. A kadétképzésen részt vevő hunyadis fiatalok sportprogramokra, versenyekre és vetélkedőkre számíthatnak a tanév során, a gyakorlati ismereteket pedig a Magyar Honvédség szakemberei biztosítják.
Milyen előnyöket jelent a katonai pálya fele orientálódó diákoknak a kadétképzés? A szakirányú felsőoktatási intézménybe jelentkezők nagyobb eséllyel indulnak a felvételi eljárás során. A 12. évfolyamosok érettségi vizsgát tehetnek honvédelmi ismeretek tantárgyból, sőt, Pál Melinda szerint azoknak a fiataloknak, akik ilyen pályán szeretnének továbbtanulni, egyenes út vezet a Nemzeti Közszolgálati Egyetem honvédelmi képzésére.
A Soproni SzC Hunyadi János Technikumába jelentkező nyolcadikosok a 2025/2026-os tanévtől a rendészet és közszolgálat (rendészeti technikus, közigazgatási ügyintéző), a gazdálkodás és menedzsment (vállalkozási ügyviteli ügyintéző), illetve az oktatás (oktatási szakasszisztens, okleveles óvodai nevelő) ágazat közül választhatnak. Közös bennük, hogy az első két évben ágazati alapoktatáson vesznek részt a diákok, majd megkezdődik a szakmai ismeretek elsajátítása. Mindhárom szakra igaz, hogy a tanulók érettségit és technikumi oklevelet szereznek, továbbá az öt éves képzés során ösztöndíjban részesülnek.
Beleden régóta szokás, hogy nem tartanak ünnepélyes szalagátvágást minden egyes elkészült fejlesztés után, hanem a pünkösdi fesztivál ünnepi perceiben kerítenek sort a beruházások szimbolikus átadására és köszöni meg a város a közreműködők munkáját.
Varga László, a CSSE szakmai igazgatója szerint az utánpótlás korosztállyal foglalkozó szakemberek fő feladata a nevelés és a sportág megszerettetése kell, hogy legyen.
Az elmúlt szombaton végzős diákok járták végig a feldíszített iskolaépületet, majd átadták az intézmény zászlaját a hetedikeseknek.
Többször is beszéltem róla, hogy városunkban szükség van egy ilyen rendezvényre, Beled és a Dél-Rábaköz legnagyobb kulturális és szórakoztató eseményére – mondta Major Jenő polgármester a 20.
A ma emberének történelmi felelőssége, egyben erkölcsi kötelessége, hogy megakadályozza a kommunizmus ismétlődését.