"Arannyal hímezve" címmel az Aranyfonal Rábaközi Kézműves Egyesület kulturális, szakmai programra várta az érdeklődőket a premontrei rendház dísztermében. Közreműködtek a Kármentő Népzenei Együttes, valamint a Pántlika Néptáncegyüttes táncosai.
Dr. Bónáné dr. Németh Katalin polgármester köszöntőjében arról beszélt, hogy Csorna város gazdag kulturális örökségekben, ahol őrzik és ápolják a felmenőiktől kapott tradíciókat. Ha a hagyományőrzés a közösség erejével találkozik, abból pedig csak maradandó, időtlen és örök érvényű dolgok születhetnek. Erre példa a Rábaköz, csornai vonatkozású megyerikumai, azaz a Csornai Premontrei Apátság, a csornai viselet, a hímzésmotívumok, a népi fazekasság, a Csornai Pántlika Néptáncegyüttes és a rábaközi perec – mondta a város polgármestere, majd hozzátette: Az aranyhímzés bekerült a megyei értéktárba, így ez Csorna legújabb megyerikuma. Polgármesterként mérhetetlen büszkeséggel tölt el és hálásan köszönöm az Aranyfonal Rábaközi Kézműves Egyesület tagjainak munkáját.
A Csornai Premontrei Apátság köszöntőjét Boldvai Márton Bertalan mondta el Fazakas Zoltán Márton apát nevében. A perjel hangsúlyozta, hogy az apátság mindig nagy szeretettel fogadja az épületbe betérő látogatókat. A Gedeon-napi rendezvény egyik beszélgetésén hangzott el, hogy a rábaközi és a csornai értékek számára az apátság olyan, mint egy számítógép szerver, mely próbálja összegyűjteni a sok információt és a sok értéket, majd újra elérhetővé teszi mindenki számára. Boldvai Márton Bertalan szerint a premontreiek küldetése, hogy otthont adjanak a valódi értékeknek és az értékteremtő rendezvényeknek.
V. Németh Zsolt szerint talán nincs is olyan ember, aki ne vágyna a jólétre és a boldogságra, de kettő nem ugyanaz. A boldogság a jó érzések összessége, melyeket az egyének és a közösségek egyaránt szeretnének elérni, de amennyire különbözőek vagyunk, annyira mást és mást jelent ezt mindenkinek. Van, akinek ez a dal és a tánc, vagy képzőművészeti alkotás, esetleg építészeti remekmű, vagy egy jól elkészített étel. Csornán élő hagyomány a rábaközi hímzéstechnika, melyek közül kiemelkedik az aranyfonalas hímzés – tette hozzá a magyar életmód és nemzeti értékeink védelméért felelős miniszterelnöki biztos. A Kármentő Együttes zenészeként megjegyezte: Akkor járunk el helyesen, ha minél több hagyomány jelenik meg a mindennapi életünkben.
Kiss Ágota népi iparművész, gyöngyfűző prezentációval egybekötött szakmai beszámolója előtt elmondta, hogy Székely Erzsébet népi iparművésszel közösen azért dolgoznak már évek óta, hogy összegyűjtsék, megőrizzék és a mai kor számára is elérhetővé tegyék a régi hímzésmintákat. Az Aranyfonal Rábaközi Kézműves Egyesület célja szintén az, hogy visszahozza a köztudatba a hagyományos hímzést.
Horváthné Kovács Katalin az egyesület májusi szakmai napjáról tartott beszámolót, majd Némethné Andorka Klára bemutatta az Aranyfonal Rábaközi Kézműves Egyesület kiadványait. (Fotó: Szabados Tibor)
A kapuvári katolikus iskola elsősei is túl vannak az előkészítő időszakon, az őszi szünet óta pedig matematikából és magyarból is veszik sorra az előírt tananyagot.
Képzeljük el, hogy hivatalos ügyeinket bárhol, bármikor intézhetjük – legyen az egy kávézó terasza, egy vidéki vonatút, vagy akár az otthoni kanapénk.
A Beledi Evangélikus Gyülekezetnél a jól tanuló és a szociálisan rászoruló, valamint az egyházban aktívan tevékenykedő, „hitüket gyakorló” gyerekeket támogatják az alapítványon keresztül.
November végén megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt a csornai jégpálya. Advent első vasárnapján ünneplőbe öltözött a város és kigyúltak a település káprázatos fényei.
November végén kigyúlt az első adventi gyertya fénye Kapuváron a Fő téren, ahol több százan ünnepeltek karácsonyi hangulatban.